Matthew Perry

Oyunculuk

Matthew Perry

Doğum tarihi
Ölüm tarihi
(54 yaşında)
Doğum yeri
Williamstown, Massachusetts, USA
Emeği Geçenler
90 yapım

Biyografi

Matthew Langford Perry, 19 Ağustos 1969 tarihinde Williamstown, Massachusetts'te dünyaya gelmiştir. Kanadalı gazeteci bir anne (Kanada Başbakanı Pierre Trudeau'nun eski basın sözcüsü) ve Amerikalı aktör/model bir babanın (John Bennett Perry) oğlu olan Perry, anne ve babasının ayrılmasının ardından çocukluğunu Ottawa, Kanada'da geçirdi. Gençlik yıllarında üst düzey bir tenis oyuncusu olarak Kanada ulusal sıralamalarında yer aldı, ancak 15 yaşında babasının yanına Los Angeles'a taşındıktan sonra odağını oyunculuğa çevirdi. Lise yıllarında doğaçlama komediye ilgi duydu ve kariyerinin başında "Second Chance" (1987) gibi kısa ömürlü sitcomlarda ve "Growing Pains", "Beverly Hills, 90210" gibi dizilerde konuk oyuncu olarak yer aldı.

Birçok başarısız pilot bölüm denemesinin ardından, 1994 yılında hayatının fırsatını yakalayarak "Friends" dizisinin kadrosuna katılan en genç isim oldu. Canlandırdığı Chandler Bing karakteri; güvensizliklerini örtmek için kullandığı keskin zekası, alaycı mizah anlayışı ve kendine has vurgulamalarıyla televizyon tarihinin en sevilen komedi figürlerinden biri haline geldi. 10 sezon (1994-2004) süren dizi boyunca sergilediği performans, ona 2002 yılında Komedi Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu dalında Emmy adaylığı getirdi.

"Friends" devam ederken sinema kariyerinde de önemli işlere imza atan Perry, Salma Hayek ile başrolü paylaştığı romantik komedi "Ahmaklar Acele Eder" (Fools Rush In) (1997), Bruce Willis ile karşılıklı oynadığı suç komedisi "Komşum Bir Katil" (The Whole Nine Yards) (2000) ve Zac Efron ile rol aldığı "17 Yeniden" (17 Again) (2009) gibi gişe başarısı elde eden filmlerde yer aldı. Ayrıca 2006 yapımı televizyon filmi "The Ron Clark Story"deki öğretmen rolüyle hem Altın Küre hem de Emmy adaylığı kazanarak dramatik oyunculuktaki yeteneğini de kanıtladı.

Dizi sonrasında televizyona iddialı projelerle dönen aktör, Aaron Sorkin'in yazdığı ve eleştirmenlerce övülen "Studio 60 on the Sunset Strip" (2006-2007) dizisinde başrol oynadı. Ardından "Mr. Sunshine" (2011), "Go On" (2012-2013) ve "The Odd Couple" (2015-2017) gibi sitcomlarda hem oyuncu hem de yazar/yapımcı olarak yer aldı. Kariyeri boyunca özel hayatında madde bağımlılığı ile zorlu mücadeleler veren Perry, bu deneyimlerini ve iyileşme sürecini 2022 yılında yayımladığı "Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing" adlı anı kitabında tüm çıplaklığıyla anlattı ve benzer sorunlar yaşayanlara yardım etmeyi misyon edindi.

Aktör, 28 Ekim 2023 tarihinde Los Angeles'taki evinin jakuzisinde hareketsiz halde bulunmuş ve yapılan incelemeler sonucunda ölüm sebebinin "ketaminin akut etkileri" olduğu açıklanmıştır.

Öne çıkan yapımı

Bilindiği Yapımlar

Rol aldığı yapımlar 90

YılBaşlıkRol
2026 The One About Matthew Perry Dizi (3 böl)
2025 Hollywood'un Şeytanları Dizi Self (archive footage) (1 böl)
2025 Matthew Perry: A Hollywood Tragedy Film Self (archive footage)
2023 Matthew Perry: Not Just Friends Film Self (archive footage)
2022 Matthew Perry: The Diane Sawyer Interview Film Self
2022 The Jennifer Hudson Show Dizi Self (1 böl)
2021 Friends: The Reunion Film Self
2019 Friends 25th: The One with the Anniversary Film Chandler Bing
2017 The Kennedys: After Camelot Dizi Ted Kennedy (2 böl)
2017 The Good Fight Dizi Mike Kresteva (3 böl)
2016 The Big Lie: American Addict 2 Film Self
2016 Must See TV: An All Star Tribute to James Burrows Film Self
2015 The Late Show with Stephen Colbert Dizi Self - Guest (1 böl)
2015 The Late Late Show with James Corden Dizi Self (1 böl)
2015 The Odd Couple Dizi Oscar Madison (38 böl)
2015 Misery Loves Comedy Film Self
2014 The Dog Thrower Film The Charismatic Man
2013 Hollywood Game Night Dizi Self (1 böl)
2012 Go On Dizi Ryan King (22 böl)
2012 Playhouse Presents Dizi The Charismatic Man (1 böl)
2011 Web Therapy Dizi Tyler Bishop (2 böl)
2011 Mr. Sunshine Dizi Ben Donovan (9 böl)
2010 Conan Dizi Self (2 böl)
2010 The Making of Fallout: New Vegas Film Self
2009 Cougar Town Dizi Sam (1 böl)
2009 The Good Wife Dizi Mike Kresteva (3 böl)
2009 Watch What Happens Live with Andy Cohen Dizi Self - Guest (1 böl)
2009 17 Yeniden Film Mike O'Donnell (Adult)
2009 Late Night with Jimmy Fallon Dizi Self (1 böl)
2008 Childrens Hospital Dizi Matthew Perry (1 böl)
2008 Birds of America Film Morrie
2007 Numb Film Hudson Milbank
2007 The Graham Norton Show Dizi Self (1 böl)
2006 Studio 60 on the Sunset Strip Dizi Matt Albie (22 böl)
2006 Zafer Benim Film Ron Clark
2005 The Reichen Show Dizi Self (1 böl)
2005 The Late Late Show with Craig Ferguson Dizi Self (1 böl)
2004 Katil Komşum Geri Döndü Film Nicholas 'Oz' Oseransky
2003 The Ellen DeGeneres Show Dizi Self (2 böl)
2003 Celebrities Uncensored Dizi Self (1 böl)
2003 Punk'd Dizi Self (1 böl)
2003 Real Time with Bill Maher Dizi Self (2 böl)
2003 Jimmy Kimmel Live! Dizi Self - Guest (1 böl)
2002 Tehlikeli Dişi Film Joe Tyler
2002 NBC 75th Anniversary Special Film Self
2001 Scrubs Dizi Murray (1 böl)
2000 İçimdeki Çocuk Film Mr. Vivian (uncredited)
2000 Komşum Bir Katil Film Nicholas 'Oz' Oseransky
1999 Aşk Üçgeni Film Oscar Novak
1999 The West Wing Dizi Joe Quincy (3 böl)
1998 Zoraki Kahramanlar Film Leslie Edwards
1998 Parkinson Dizi Self (1 böl)
1997 Ally McBeal Dizi Todd Merrick (2 böl)
1997 The View Dizi Self, Self - Guest (3 böl)
1997 Fools Rush In Film Alex
1996 E! True Hollywood Story Dizi Self (archive footage) (2 böl)
1996 The Daily Show Dizi Self - Guest (3 böl)
1996 The Rosie O'Donnell Show Dizi Self - Guest (1 böl)
1995 Caroline in the City Dizi Chandler Bing (1 böl)
1995 Microsoft Windows 95 Video Guide Film Self

Ekip kadrosu 6

YılBaşlıkGörev
2021 Friends: The Reunion Film Executive Producer
2017 The Kennedys: After Camelot Dizi Executive Producer (2 böl)
2015 The Odd Couple Dizi Teleplay, Creator (1 böl)
2012 Go On Dizi Co-Executive Producer (22 böl)
2011 Mr. Sunshine Dizi Writer, Executive Producer, Creator (1 böl)
2001 Scrubs Dizi Director (1 böl)
ask2cinemadb'a Sor